Salvagnini
L3-6020 10kW
10kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
10kW Fiber cutting Machine
10 kW
6096×2032mm
25mm
Italy
±0.03mm
Interested in the Salvagnini L3-6020 10kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
High-power extra-large L3. 6-meter work area with 10kW cutting capacity.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Salvagnini |
| Model | L3-6020 10kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 10 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | Salvagnini |
| Work Area (L × W) | 6096 × 2032 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Weight | 21000 kg |
| Power Consumption | 48 kW |
| Country of Origin | IT |
| Price Range | $500,000 - $750,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Salvagnini L3-6020 10kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 25mm |
| Stainless Steel | 20mm |
| Aluminum | 15mm |
Find more machines matching these specifications
These high-power alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
6096×2032mm
Steel: 25mm max
Common questions about the Salvagnini L3-6020 10kW
The Salvagnini L3-6020 10kW features a 10kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Salvagnini L3-6020 10kW 10kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide