Eagle Laser
eSmart 1530 3kW
3kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
3kW Fiber cutting Machine
3 kW
3060×1540mm
12mm
PL
±0.03mm
Interested in the Eagle Laser eSmart 1530 3kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Compact entry-level Eagle with 2G acceleration. Small footprint for budget-conscious fabricators.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Eagle Laser |
| Model | eSmart 1530 3kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 3 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | IPG |
| Work Area (L × W) | 3060 × 1540 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Weight | 8000 kg |
| Power Consumption | 18 kW |
| Country of Origin | PL |
| Price Range | $120,000 - $200,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Eagle Laser eSmart 1530 3kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 12mm |
| Stainless Steel | 8mm |
| Aluminum | 6mm |
Find more machines matching these specifications
These alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
3060×1540mm
Steel: 12mm max
Common questions about the Eagle Laser eSmart 1530 3kW
The Eagle Laser eSmart 1530 3kW features a 3kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Eagle Laser eSmart 1530 3kW 3kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide