LVD
Electra FL 3015 12kW
12kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
12kW Fiber cutting Machine
12 kW
3000×1500mm
25mm
Belgium
±0.03mm
Interested in the LVD Electra FL 3015 12kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Standard-format 12kW Electra FL with adaptive cutting. Flagship high-speed platform for precision production.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | LVD |
| Model | Electra FL 3015 12kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 12 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | IPG |
| Work Area (L × W) | 3000 × 1500 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Weight | 10000 kg |
| Power Consumption | 55 kW |
| Country of Origin | BE |
| Price Range | $300,000 - $450,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the LVD Electra FL 3015 12kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 25mm |
| Stainless Steel | 20mm |
| Aluminum | 15mm |
Find more machines matching these specifications
These high-power alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
3000×1500mm
Steel: 25mm max
Common questions about the LVD Electra FL 3015 12kW
The LVD Electra FL 3015 12kW features a 12kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the LVD Electra FL 3015 12kW 12kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide