Eagle Laser
eVision 2040 12kW
12kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
12kW Fiber cutting Machine
12 kW
4060×2040mm
28mm
PL
±0.03mm
Interested in the Eagle Laser eVision 2040 12kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Large-format eVision for versatile production. 4060x2040mm for standard oversized sheets.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Eagle Laser |
| Model | eVision 2040 12kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 12 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | IPG |
| Work Area (L × W) | 4060 × 2040 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Weight | 14000 kg |
| Power Consumption | 55 kW |
| Country of Origin | PL |
| Price Range | $350,000 - $500,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Eagle Laser eVision 2040 12kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 28mm |
| Stainless Steel | 22mm |
| Aluminum | 16mm |
Find more machines matching these specifications
These high-power alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
4060×2040mm
Steel: 28mm max
Common questions about the Eagle Laser eVision 2040 12kW
The Eagle Laser eVision 2040 12kW features a 12kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Eagle Laser eVision 2040 12kW 12kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide