Wuhan Golden
GF-3015JH 10kW
10kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
10kW Fiber cutting Machine
10 kW
3000×1500mm
25mm
China
±0.03mm
Interested in the Wuhan Golden GF-3015JH 10kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
10kW fiber laser from Golden Laser's Wuhan facility. High-power cutting at competitive pricing.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Wuhan Golden |
| Model | GF-3015JH 10kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 10 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | Raycus |
| Work Area (L × W) | 3000 × 1500 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Weight | 8500 kg |
| Power Consumption | 45 kW |
| Country of Origin | CN |
| Price Range | $40,000 - $70,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Wuhan Golden GF-3015JH 10kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 25mm |
| Stainless Steel | 18mm |
| Aluminum | 14mm |
Find more machines matching these specifications
These high-power alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
5 models available — sorted by power output
3000×1500mm
Steel: 25mm max
Common questions about the Wuhan Golden GF-3015JH 10kW
The Wuhan Golden GF-3015JH 10kW features a 10kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Wuhan Golden GF-3015JH 10kW 10kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide