Han's Laser
TH65F Pro Tube 8kW
8kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
8kW Fiber cutting Machine
8 kW
6500×220mm
8mm
China
±0.02mm
Interested in the Han's Laser TH65F Pro Tube 8kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Professional 8kW tube laser for round, square, and rectangular profiles. Automatic length measurement and bundle loading.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Han's Laser |
| Model | TH65F Pro Tube 8kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 8 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | Raycus |
| Work Area (L × W) | 6500 × 220 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.02 mm |
| Weight | 8500 kg |
| Power Consumption | 38 kW |
| Country of Origin | CN |
| Price Range | $100,000 - $170,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Han's Laser TH65F Pro Tube 8kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 8mm |
| Stainless Steel | 6mm |
| Aluminum | 5mm |
Find more machines matching these specifications
These high-power alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
6500×220mm
Steel: 8mm max
Common questions about the Han's Laser TH65F Pro Tube 8kW
The Han's Laser TH65F Pro Tube 8kW features a 8kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Han's Laser TH65F Pro Tube 8kW 8kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide