Amada
ENSIS-AJ 4020 12kW
12kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
12kW Fiber cutting Machine
12 kW
4000×2000mm
32mm
Japan
2024
±0.04mm
Interested in the Amada ENSIS-AJ 4020 12kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Large-format Amada ENSIS-AJ with 4×2m table and 12kW power. Variable beam control for optimal cutting across thin to thick materials. Integrated monitoring system for unattended operation.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Amada |
| Model | ENSIS-AJ 4020 12kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 12 kW |
| Wavelength | 1070 nm |
| Laser Source | Amada |
| Work Area (L × W) | 4000 × 2000 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.04 mm |
| Repeatability | ±0.02 mm |
| Weight | 11000 kg |
| Control System | AMNC 3i |
| Cooling Type | Water |
| Power Consumption | 65 kW |
| Country of Origin | JP |
| Release Year | 2024 |
| Price Range | $350,000 - $480,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Amada ENSIS-AJ 4020 12kW
| Material | Max Thickness | Speed @5mm | Speed @10mm |
|---|---|---|---|
| Mild Steel | 32mm | 30m/min | 12m/min |
| Stainless Steel | 28mm | 20m/min | 7m/min |
| Aluminum | 25mm | 22m/min | 8m/min |
| Copper | 12mm | - | - |
Find more machines matching these specifications
These high-power alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
4000×2000mm
Steel: 32mm max
Common questions about the Amada ENSIS-AJ 4020 12kW
The Amada ENSIS-AJ 4020 12kW features a 12kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Amada ENSIS-AJ 4020 12kW 12kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide