JWEI Laser
JW-3015 3kW
3kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
3kW Fiber cutting Machine
3 kW
3000×1500mm
16mm
China
±0.03mm
Interested in the JWEI Laser JW-3015 3kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Entry-level enclosed fiber laser cutting machine, 3kW, 3000x1500mm work area, for small manufacturing and metal fabrication.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | JWEI Laser |
| Model | JW-3015 3kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 3 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | Raycus |
| Work Area (L × W) | 3000 × 1500 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Weight | 6000 kg |
| Power Consumption | 18 kW |
| Country of Origin | CN |
| Price Range | $20,000 - $40,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the JWEI Laser JW-3015 3kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 16mm |
| Stainless Steel | 8mm |
| Aluminum | 6mm |
Find more machines matching these specifications
These alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
5 models available — sorted by power output
3000×1500mm
Steel: 16mm max
Common questions about the JWEI Laser JW-3015 3kW
The JWEI Laser JW-3015 3kW features a 3kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the JWEI Laser JW-3015 3kW 3kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide