Gweike
LF3015PE 6kW
6kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
6kW Fiber cutting Machine
6 kW
3000×1500mm
25mm
China
±0.02mm
Interested in the Gweike LF3015PE 6kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Compact fully enclosed fiber laser cutting machine with pull-out platform, mortise-and-tenon welded bed, 3000x1500mm work area, 1G acceleration, safety-first design.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Gweike |
| Model | LF3015PE 6kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 6 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | Raycus |
| Work Area (L × W) | 3000 × 1500 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.02 mm |
| Weight | 6500 kg |
| Power Consumption | 30 kW |
| Country of Origin | CN |
| Price Range | $30,000 - $60,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Gweike LF3015PE 6kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 25mm |
| Stainless Steel | 14mm |
| Aluminum | 10mm |
Find more machines matching these specifications
These mid-range alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
6 models available — sorted by power output
3000×1500mm
Steel: 25mm max
Common questions about the Gweike LF3015PE 6kW
The Gweike LF3015PE 6kW features a 6kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Gweike LF3015PE 6kW 6kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide