ABB
IRB 6700 Laser Cell 6kW
6kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
6kW Fiber welding Machine
6 kW
3000×2500mm
12mm
Sweden
±0.02mm
Interested in the ABB IRB 6700 Laser Cell 6kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 57 machines in this category
Industrial robotic laser welding cell with IRB 6700 heavy-duty robot. 150kg payload for complex fixtures.
Power vs. work area compared to 20 machines in this category
| Brand | ABB |
| Model | IRB 6700 Laser Cell 6kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 6 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | IPG |
| Work Area (L × W) | 3000 × 2500 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.02 mm |
| Weight | 6000 kg |
| Power Consumption | 25 kW |
| Country of Origin | SE |
| Price Range | $350,000 - $550,000 |
Find more machines matching these specifications
These mid-range alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
5 models available — sorted by power output
3000×2500mm
Steel: 12mm max
Common questions about the ABB IRB 6700 Laser Cell 6kW
The ABB IRB 6700 Laser Cell 6kW features a 6kW fiber laser, suitable for precision welding applications.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the ABB IRB 6700 Laser Cell 6kW 6kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide