Panasonic
Active Wire Feed Laser 4kW
4kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
4kW Fiber welding Machine
4 kW
1500×1000mm
8mm
Japan
±0.02mm
Interested in the Panasonic Active Wire Feed Laser 4kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 57 machines in this category
Active wire-feed laser welding with synchronized wire control. Reduces spatter and improves bead uniformity.
Power vs. work area compared to 20 machines in this category
| Brand | Panasonic |
| Model | Active Wire Feed Laser 4kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 4 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | Panasonic |
| Work Area (L × W) | 1500 × 1000 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.02 mm |
| Weight | 3000 kg |
| Power Consumption | 18 kW |
| Country of Origin | JP |
| Price Range | $150,000 - $250,000 |
Find more machines matching these specifications
These mid-range alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
5 models available — sorted by power output
1500×1000mm
Steel: 8mm max
Common questions about the Panasonic Active Wire Feed Laser 4kW
The Panasonic Active Wire Feed Laser 4kW features a 4kW fiber laser, suitable for precision welding applications.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Panasonic Active Wire Feed Laser 4kW 4kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide